Kā vecākam viena no svarīgākajām lomām ir bērna pašcieņas veicināšana. Pašvērtējums ir bērna vispārējs savas pašvērtības novērtējums. Tā tieši ietekmē viņa emocijas, attiecības, sekmes mācībās un izaugsmi visā bērnībā un vēlāk. Ar pārdomātu, konkrētu uzslavu un iedrošinājumu jūs varat pozitīvi ietekmēt bērna pašvērtējumu viņa veidošanās gados. Izveidojot ieradumu uzslavēt un apliecināt, palīdzēsiet savam bērnam izkopt pašapziņu.
Uzsveriet uzslavas par pūlēm un uzlabojumiem
Tā vietā, lai vienkārši uzslavētu iedzimtus talantus vai iezīmes, kas nozīmē nemainīgas spējas, centieties uzslavēt smagu darbu, neatlaidību un procesu. Piemēram: “Es esmu tik lepns, ka šonedēļ tu katru dienu vairākkārt praktizēji šo sarežģīto dziesmu. Tava apņēmība un smags darbs, lai apgūtu notis un pilnveidotos, patiešām ir redzams!”. Sniedziet detalizētus piemērus par centību, ko esat pamanījis. Bērniem ir jāzina, ka viņu stabila darba ētika ir svarīgāka par to, lai katru reizi sasniegtu perfektu rezultātu. Uzslavējiet ceļojumu, nevis tikai gala sasniegumus. Motivējiet bērnu gūt prieku no cītīga darba, lai sasniegtu nozīmīgus mērķus.
Pielāgojiet uzslavas individuālajam bērnam
Atvēliet laiku, lai patiesi iepazītu sava bērna unikālās stiprās un vājās puses, personību, spējas un intereses. Iepazīstiet katra bērna nianses un pēc tam pielāgojiet uzslavas un uzmundrinājumus tieši viņam. Piemēram, introvertiem bērniem var būt nepieciešams vairāk uzslavu par klusākām īpašībām, piemēram, intensīvu koncentrēšanos, labām klausīšanās prasmēm, introspekciju un precizitāti. Enerģiski bērni var novērtēt uzslavas par komandas darbu, līderību, palīdzību citiem un radošumu. Sportiski noskaņotus bērnus varētu uzslavēt par sportisko meistarību un koordināciju. Verbāli atzīstiet bērna vienreizējās īpašības un spējas, kuras jūs patiesi pamanāt un vēlaties attīstīt.
Uzslavējiet raksturu un pozitīvu uzvedību
Veidojiet bērnā pašapziņu un pašvērtējumu, uzslavējot labas uzvedības īpašības, piemēram, godīgumu, empātiju, pacietību, atbildību un sadarbību. Kad pamanāt, ka bērns laipni dalās ar brāli vai māsu, laipni dalās ar kāroto rotaļlietu, bez sūdzībām mainās, pacietīgi gaida, nevis pārtrauc, vai palīdz mājas darbos bez lūguma, pievērsiet tam uzmanību. Novērojiet šos ikdienas brīžus, kad varat pārdomāti uzslavēt rīcību un rakstura īpašības, kuras vēlaties nostiprināt. Jūsu atzinība motivēs viņus atkārtot šo uzvedību.
Izmantojiet uzslavas, lai motivētu
Sniedzot konstruktīvu atgriezenisko saiti vai kritiku, pārdomāti apvienojiet to ar sirsnīgu uzslavu vai iedrošinājumu. Tas padara bērnus daudz uzņēmīgākus pret atgriezenisko saiti, lai veiktu uzlabojumus. Īpaša uzslava mīkstina kritiku. Laba vadlīnija ir izteikt vismaz divus pozitīvus komentārus par katru negatīvu komentāru. Šāda pozitīvo un negatīvo uzslavu attiecība palielina motivāciju. Atgādiniet bērnam par viņa panākumiem un spējām pat tad, kad runājat par jomām, kurās nepieciešami uzlabojumi.
Izvirziet reālistiskas cerības
Bērni jūtas labāk par sevi, ja spēj konsekventi attaisnot uz viņiem liktās cerības. Pārliecinieties, ka jūsu uzslavas precīzi atbilst viņu faktiskajiem sasniegumiem un spējām. Nenovietojiet pārāk augstu vai pārāk zemu latiņu. Piemēram, novērtējiet pūles un panākumus pat tad, ja tie nesasniedz galīgo mērķi. Nelielu uzvaru un sasniedzamu panākumu uzslavas palīdz palielināt motivāciju. Ļaujiet bērnam sasniegt galvenos sasniegumus savā tempā.
Esiet konsekventi
Izveidojiet ieradumu uzslavēt un iedrošināt, uz ko bērns var paļauties. Galvenais ir konsekvence. Izvirziet mērķi uzslavēt bērna centienus, attieksmi un uzvedību vairākas reizes dienā. Visvairāk nozīmē verbāla uzslava tad, kad to vismazāk gaida. Rakstiet uzmundrinošas piezīmes, lai viņi varētu tās atklāt. Saglabājiet un dalieties ar lepniem mirkļiem. Šāda konsekvence vairo pašvērtējumu.
Secinājums
Ar pastāvīgu, jēgpilnu uzslavu, kas sakņojas jūsu bērna patiesajos sasniegumos un raksturā, jūs varat palīdzēt bērnam justies patiesi pašpārliecinātam. Jūsu vārdiem ir milzīgs spēks veicināt viņa potenciālu, noturību un motivāciju. Padariet pārdomātu uzslavu par ikdienas ieradumu. Ar uzmundrinājumu pacilājiet savu bērnu un vērojiet, kā uzplaukst viņa pašapziņa.