Bērnam ir ļoti svarīgi spēlēt
tas ir viņa veids, kā iepazīt pasauli, kā uzlabot izpratni par sevi un apkārtējo, par vidi, kurā viņš dzīvo.
Jūsu bērns rotaļājoties var attīstīt daudzas spējas:
Kognitīvās spējas: atmiņas, koncentrēšanās un koncentrēšanās spējas uzlabošanās; vides sensorās uztveres attīstība, spēja salīdzināt un veidot attiecības (piemēram, cēloņu un seku attiecības)
Sociālajām prasmēm:
Bērns apgūst pirmos savstarpējās uzvedības noteikumus.
Radošās prasmes:
Daži rotaļu veidi uzlabo bērna iztēli un stimulē radošumu.
Ir svarīgi, lai vecāki rotaļātos kopā ar bērnu, taču tikpat svarīgi ir, lai bērns iemācītos rotaļāties viens pats: tas var attīstīt viņa autonomijas un patstāvības izjūtu (prasmes, kas tiek attīstītas arī “sociālajās rotaļās”, taču citā veidā).
Kad ir pienācis laiks bērnam spēlēties vienam?
Trešais/četurtais mēnesis ir īstais laiks! Mēģiniet pamazām attālināties, kamēr bērns spēlējas: acumirklī jūs varat pilnībā attālināties (viņš to pat nepamanīs, jo būs tik ļoti aizrāvies ar spēli!). Jūs nedrīkstat pazaudēt viņu no redzesloka, un reizēm jums būs nepieciešams pie viņa atgriezties. Bet šādā veidā jūs viņam atstāsiet nepieciešamo neatkarības līmeni.
Šeit ir dažas spēles maziem bērniem, kuras bērns var spēlēt pats (protams, jūsu uzraudzībā!) un kuras palīdzēs viņam veidot patstāvības sajūtu un attīstīt kognitīvās prasmes.
Valsts kase
Piedāvājiet bērnam trauku ar aptuveni trīsdesmit dažādu materiālu ikdienas priekšmetiem (ne rotaļlietām). Daži piemēri? Šim nolūkam noderētu zobu birste, koka karote vai tenisa bumbiņa! Bērnam būs jautri un jautri izņemt no trauka vienu lietu pēc otras un iepazīt to formas, konsistences un dažādās virsmas. Tikai esiet uzmanīgi: pārliecinieties, ka visi objekti ir droši. Nav šaubu, ka jūsu bērns izmantos ne tikai rokas, bet arī … muti!
Šī spēle, ko radījusi britu izglītības psiholoģe Elinora Goldšmida (Elinor Goldschmid), palīdz trenēt roku un acu koordināciju un attīstīt piecas maņas. Izmantojot taustes un garšas sajūtas, bērni var izdarīt svarīgus atklājumus par objekta svaru, izmēru un formu.
Sāls pasta
Ja jūsu bērns ir vecāks par gadu, sāls pasta ir ideāli piemērota aktivitāte.
Piecu minūšu laikā nepieciešamās sastāvdaļas (milti, augu eļļa, sāls, dabīgais raugs un ūdens) ir gatavas, lai pagatavotu plastisku masu, ko jūsu mazulis var mīcīt, drupināt, griezt un drupināt pēc sirds patikas. Viens padoms: pievienojiet pārtikas krāsvielas, lai padarītu to vēl baudāmāku!
Sāls pasta palīdz attīstīt koordināciju, sīko motoriku, iztēli un radošumu. Daudziem bērniem tā iedarbojas arī nomierinoši, jo veicina relaksāciju.
Patversme
Aktivitāte, kas ieteicama, lai attīstītu viņu patstāvību un palīdzētu viņiem apliecināt savu personību, ir “mājiņa” vai “patversme”. Tas var būt mammas lakats, kas piesiets pie krēsla kājas, lai izveidotu nelielu slēptuvi, savu stūrīti un pārvaldītu to patstāvīgi.
Spēlēt uz galda
Kopīgi uzklājiet galdu: nolieciet galdautu, izkārtojiet galda piederumus, salvetes, glāzes – bērniem tas ļoti patīk!
Imitējot pieaugušos, bērni apgūst patstāvību, bet vienlaikus attīsta psihomotoriskās prasmes, kā arī koncentrē un koncentrē domas, kas ir būtiski priekšnoteikumi pareizai loģiskajai un kognitīvajai attīstībai.